Tradicionale

Si te gatuajme gjel deti me pershesh – Receta gatimi

si te gatuajme Pershesh-me-gjel-detiSi te gatuajme gjel deti me pershesh – Receta gatimi per pershesh me gjel deti

Perbersesit per persheshin me gjel deti

 • 1kg miell gruri
 • 1 luge te vogel sode
 • kripe
 • uje
 • 1/2 kg presh
 • mente te fresket ose te thate (nenexhik)
 • gjalp
 • lengun e gjelit te detit

Fillimisht ziejme gjelin e detit ne uje me kripe dhe lengun e tij e perdorim per te bere persheshin. Gjelin e fusim ne furre per t’u pjekur (koha e pjekjes varet nga madhesia).

Pregatisim kulacin me miell gruri, kripe, pak sode buke dhe uje derisa te perftojme nje brum pak sa te forte. E punojme mire me dore dhe e leme te pushoje per disa minuta perpara se ta fusim ne furre. E vendosim ne nje tave te rrumbullaket, e dekorojme siper me dhembet e nje piruni dhe e pjekim ne 200°C derisa te marre ngjyre te arte ne siperfaqe. E nxjerrim nga furra, e mbeshtjellim me nje pecete te paster dhe e leme te ftohet vertikalisht te mbeshtetur diku ne menyre qe te kulloje.

Ne nje tenxhere te madhe dhe te thelle (ku do te pregatisim persheshin), kaverdisim me gjalp preshin e grire holle, shtojme te brendshmet e gjelit te detit gjithashtu te prera ne copa te vogla dhe kur preshi te jete bere transparent hedhim lengun e gjelit te detit dhe menten e fresket apo te thate (nenexhik). Nderkohe coptojme shume imet kulacin dhe copezat e tij ia shtojme lengut te gjelit. E mbulojme persheshin me kapak dhe e leme te pushoje per afer 20 minuta derisa kulaci ta kete thithur komplet lengun. Ne perfundim e servirim te nxehte ne pjate bashke me nje cope gjel deti te pjekur.

Ju befte mire nga Sitegatuajme.Net

2 Comments

 1. Une do te sygjeroja qe bulacin ta benit me buke misri, pasiqe kjo eshte receta origjinale e gjelit te detit me pershesh. Buka e grurit kur behet pershesh ka tendencen te qulloset, gje qe s’ndodh me buken e misrit.

  Reply
 2. Faliminderit per receten disi e njejte po pasi eshte pjekur kulaci e leme sa te ftohet .eleme ne pozicion larte qe te djersise.Pasi eshte ftohur e bejme copa te vogle dhe e thajme ne fure ne nje tepsi te madhe te hapur, sa ta shikojme qe eshte thare./marrim preshin te grire holle dhe e skuqim me gjalp dhe te brendeshmet te pjekura ishtojme bashke e kaurdisim per disa minute kulacin bashke me preshin dhe i shtojme lengun e kaposhit i cili eshte i nxehte e perxihejme i hedhim dhe dhjosme dhe e leme te kulloje mbas 20 min eshte gati.

  Reply

Pergjigju