Online gambling can make your living better. Try winning on it. You cant stop yourself from playing the games at microgaming casino, as you wish to earn more and more money. Games like baccarat and video poker are played mostly in online three card poker free. Enjoy betting activities by using your mobile phones and Smartphone devices via mobile http://uscenter.se/?p=online-casino-usa.

Si të gatuajmë “Sheqerpare speciale” – Receta gatimi për “Sheqerpare speciale”. Për të gatuar sheqerpare speciale veprojmë në këtë mënyrë: Përgatitet brumi i shkrifët duke rrahur gjalpin me sheqerin, shtojmë pjesë –pjesë të verdha e vezëve duke i punuar vazhdimisht, shtojmë miellin të përzier me sodën e bukës. Zihet brumi duke e punuar me kujdes për të mos e bërë elastik. Brumi i përgatitur bëhet në formë kulaçi të rrumbullakët, shtypet në trashësi 7-8 mm dhe i vendosim në mes të çdo cope një ose gjysmë thelbi arrë. Vendoseni në tepsi të thata të pa lyera me yndyrë. Piqen në temperaturën 230 gradë Celsius për 25-30 min. Pasi dalin nga pjekja, duke qenë të ngrohta spërkaten me shurup të ftohtë, i cili duhet të jetë i aromatizuar me vanilje.

sheqerpare

Përbërësit për 30 copë:

-    Miell 1 kg
-    Gjalpë të tretur ose Vital 600 gr
-    Sheqer 350-400 gr
-    Vezë 8 të verdha
-    Sodë 3 gr
Për shurupin:
-    Sheqer 1250 gr
-    Ujë 850 gr
-    Pak vanilje
-    Arra 75 gr

Ju bëftë mirë nga Sitegatuajme.Net!

1 Comment

  1. ledi prenci says:

    ne fakt une e ka bere kete embelsire por nuk u be e shijshme gjithcka ne gatim ka sekretin e tij temperatura apo ndonje gje tjeter

Leave a Reply

© 2014 Si te gatuajme – Receta gatimi te ndryshme shqiptare dhe te huaja · Subscribe: RSS Twitter · Receta Gatimi designed by Si Te Gatuajme