Tave me patellxhane

Category: Tradicionale 0 1

tave me patellxhaneTave me patellxhane – Si te gatuajme – Receta gatimi per Tave me patellxhane

Perberesit:

 • 400-500 gr patellxhane
 • 3 Luge vaj ulliri
 • 3 Kokrra qepe mesatare
 • 4 Thelpinj hudher
 • 2 Luge kafeje sheqer
 • 3 Kokrra domate
 • 80 gr djath kackavall
 • 1 Luge gjalpe
 • Kripe
 • Piper i zi 

Përgatitja
Per te gatuar Tave me patellxhana veprojme ne kete menyre: Në një tigan me vaj kavërdisim qepën e prerë në rrathë të holla me hudhrën e shtypur, sheqerin, kripën dhe piperin e zi. E mbulojmë me kapak dhe e lëmë deri sa qepa të zbutet e të bëhet e tejdukshme. Nëse është e nevojshme shtojmë pak ujë. Presim domatet hollë. Në një tavë xhami te lyer me gjalp, shtojme një shtresë patellxhaneshësh dhe u hedhim pak kripë. Më pas gjysmën e qepës së kavërdisur, gjysmën e djathit kaçkavall te grirë, një shtresë të ngjeshur mirë me domatet, mbi këto të fundit qepën e kavërdisur qe mbeti, gjysmën tjetër të djathit që mbeti dhe mbi të pak gjalpë. I pjekim në furrë në temperaturë 180 gradë për rreth 20 minuta në tavën e mbuluar me letër alumini. Më pas e heqim letrën dhe e fusim në furrë edhe për 10 min të tjera derisa të zverdhet dhe të marrë ngjyrë në sipërfaqe.Vjollca

Ju befte mire nga sitegatuajme.net

 

Related Articles

One thought on “Tave me patellxhane

 1. Alda Bardhi

  Pershendetje,
  Dua receta gatimi me mail.
  Faleminderit.

  Reply

Add Comment